top of page

Etna to największy wulkan w Europie i jeden z najbardziej aktywnych na świecie, ok. 3.340 m n.p.m. Jego wysokość się zmienia, w zależności od erupcji i ilości zastygłej lawy. Szacuje się, że od początku XX wieku Etna "urosła" o ok. 60 m. Ma on ponad 270 kraterów bocznych, i wciąż tworzą się nowe...

Dwie z najbardziej katastrofalnych erupcji miały miejsce w 1381 i w 1693 roku, w tej drugiej lawa dotarła do Katanii. W ciągu ostatnich dwóch wieków zanotowano ponad 30 poważnych erupcji. Erupcje z głównego krateru są rzadkie, za to częste z kraterów bocznych, gdzie tworzą się mniejsze stożki. Wulkan jest jednym z najbardziej na świecie poznanych i monitorowanych.

Mimo stałego zagrożenia, na zboczach Etny mieszka wiele ludzi. Popioły wulkaniczne są niezwykle urodzajne, jest tu wiele plantacji pomarańczowych i cytrynowych, oraz winorośli. Ludność tutejsza odnosi się do wulkanu, zwanego tutaj a' muntagna z szacunkiem i podziwem.

W 1987 roku powstał Park Narodowy - Parco Nazionale dell'Etna. Na szczyt Etny można się dostać tak z południa (z Nicolosi) jak i z północy (przez Piano Provenzana), mijając bujne sosnowe lasy.

Na szczycie Etny przez 7 miesięcy w roku leży śnieg, można tu uprawiać narciarstwo zjazdowe. Na zboczu wulkanu leży kurort narciarski - Piano Provenzana, z pięcioma wyciągami.

bottom of page